fbpx

Ærø 26 – to dages vandretur

Nyd det smukke forår på smukke Ærø, når Kongernes Hike tager jer med til øens  strande, enge og landeveje.

Vi gentager succesen og inviterer igen i år på en dejlig vandretur på Øhavets perle, Ærø.

Foråret er i fuld flor, når vi ankommer til Ærøskøbing Kr. Himmelfartsdag 14/5. Med Østersøen på den ene side og det Sydfynske Øhav på anden bliver det en vandretur med masser af indtryk af det smukke Danmark.

Dato: 14.-15. maj
Starttidspunkt: 9.30 i parken bag havnen (passer med færgen fra Svendborg)
Pris: 1795 kr.
 

KLIK HER: Bestil din billet allerede i dag (der er kun 30 pladser)

Vi starter i den lille park bag havnen i Ærøskøbing.

Vi slår lejr på Danmarks nok smukkeste lejrplads ved Ærø Goldklub og Skjoldnæs Fyr –  med det Fynske Øhav på den ene side og Østersøen på den anden.

Den ene etape går ind over land, forbi landsbyen Bregninge, langs den fuglerige Vitsø og op til spidsen af Ærø ved Skjoldnæs Fyr.
Etapen er på ca. 20 kilometer.

Anden etape tager os først til Søby, hvorfra vi følger Øhavsstien hele vejen tilbage til Ærøskøbing.

Undervejs kommer vi forbi Søbygård, går langs kysten ud mod det sydfynske øhav, og passerer de små ikoniske badehuse, inden vi kommer i mål i den lille park ved havnen.
Denne etape er på ca. 21 kilometer.

Som altid på vores Kongernes Hike-ture kræser vi om jer både ved starten, undervejs på etaperne og på lejrpladserne. På lejrpladsen står vi selvfølgelig og laver aftensmad og lokal dessert til dig. Bare glæd dig!

Dato: 14.-15. maj
Starttidspunkt: 9.30 i parken bag havnen (passer med færgen fra Svendborg)
Pris: 1795 kr.


Med i prisen:

  • 2 x frokost
  • 1 x middag
  • 1 x morgenmad
  • Kaffe & te
  • Digitale etaper
  • Kort over ruten
  • Danmarks smukkeste lejrplads
  • Masser af godt selskab


Der er desuden mulighed for bagage-transport, så du kun skal gå med en turrygsæk.

Her kan du tjekke færgetiderne.

KLIK HER: Bestil din billet allerede i dag (der er kun 30 pladser)

Bliv inspireret af billeder fra Kongerne Hike på Ærø